מכה לעיריית רמת-גן: לא ייגבו היטלי השבחה מלאים בתמ”א 38

פורסם ב globes על ידי אורי חודי

בג"ץ: בעקבות שינוי החקיקה שמאפשר גביית היטלי השבחה מופחתים - עתירת עיריית רמת-גן אינה רלוונטית ■ העירייה: דואגים איך נממן פרויקטים
מכה לעיריית רמת-גן בבג"ץ: בית המשפט העליון קבע כי דין העתירה שהגישה העירייה לבג"ץ בכל הנוגע להיטלי השבחה בתמ"א 38 להימחק, זאת מהיעדר עילה לעתירה.

מדובר בעתירה שהגישה העירייה בעקבות אישור תיקון 3א' לתמ"א 38 בשנה שעברה, במסגרתה ביקשה העירייה מבית המשפט להוציא צו ביניים לתיקון החדש לתמ"א, בטענה כי הוא אינו מאפשר לעירייה לגבות היטלי השבחה.

ההחלטה ניתנה בהרכב של 3 שופטים - עוזי פוגלמן, יצחק עמית ואורי שהם, שקבעו כי בעקבות חקיקה חדשה שאושרה בכנסת ומתייחסת לאפשרות הרשויות המקומיות לגבות היטלי השבחה חלקיים בפרויקטים של תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה, השתנה המצב, ולכן העתירה כבר אינה רלוונטית.

"בין הגשת העתירה להגשת תגובת המשיבות, השתנה המצב החוקי, וזאת לאחר שהמחוקק נתן דעתו על הסוגיה. בנסיבות אלה אין מקום להידרש לטענות העותרות נגד החלטות המועצה הארצית וממשלת ישראל שאישרו את תמ"א 38 3/א', ככל שהן נוגעות לפטור מהיטל השבחה, אלא להחלטות המשיבות לאשר את תמ"א 38 3/א' באשר לחישוב זכויות הבנייה מכוח תמ"א 38".

החקיקה החדשה היא תיקון 115 לחוק התכנון והבנייה שאושר לפני כחודש, תיקון שהתייחס במקור לאפשרות ועדות התכנון לדרוש מיזמים וקבלנים כתב שיפוי. ברגע האחרון נוסף סעיף הקובע כי הרשויות המקומיות יוכלו לגבות חלק יחסי מהיטל ההשבחה בפרויקטים במסלול הריסה ובנייה ומחדש של תמ"א 38.

בפסק הדין מתחו שופטי בית המשפט העליון ביקורת על מגישי העתירה, וקבעו כי הניסיון של עיריית רמת-גן לשנות את נושא העתירה בשלב מאוחר לאחר אישור החקיקה החדשה בכנסת אינו ראוי: "אין לקבל את ניסיונן של העותרות לשנות בדיעבד את נושא עתירתן. עיון בעתירה מעלה באופן חד וברור כי העותרות כיוונו במפורש לנושא של הפטור מהיטל ההשבחה, וזהו הנושא השזור לאורכה ולרוחבה של העתירה.

"העותרות אף הדגישו בעתירתן כי רמת-גן אינה מתנגדת לתוספת הזכויות עליהן החליטו המועצה הארצית והממשלה במסגרת התיקון הנוכחי לתמ"א 38... ואולם היא מתנגדת לכך שתוספות אלה - בעיר רמת-גן - יהיו פטורות מתשלום היטל השבחה. אם לא די בכך, הרי שהסעדים שנתבקשו בעתירה עוסקים כולם בביטול הפטור מהיטל השבחה".

למאמר המלא

 

הצלחות

 • הפחתת היטל השבחה ביפו-תל-אביב – חסכון של 2,000,000 ₪
 • הפחתת היטל השבחה בירושלים- חסכון של – 450,000 ₪
 • הפחתת היטל השבחה בחולון- חסכון של למעלה מ – 73,000 ₪
 • הפחתת היטל בהוד השרון – חסכון של 250,000 ₪
 • הפחתת היטל השבחה בכפר שמריהו – חסכון של 300,000 ₪
 • הפחתת היטל ביפו-תל-אביב – חסכון של 56,000 ₪
 • הפחתת היטל ביפו-תל-אביב – חסכון של 290,000 ₪
 • הפחתת היטל יפו-בתל אביב – בוצע החזר של מלוא הסכום על סך של 1,400,000 ₪
 • הפחתת היטל ביפו-תל-אביב – חסכון של למעלה מ – 100,000 ₪
 • הפחתת היטל השבחה בהרצליה – החזר מלוא הסכום של 50,000 ₪